Przyczepność na mokrej nawierzchni i oszczędność paliwa są kluczowe dla dobrych opon letnich

opony letnie

Opony letnie powinny wyróżniać się zarówno przyczepnością na mokrej nawierzchni, jak i oszczędnością paliwa. To właśnie wiele osób określa jako opony letnie z oceną AA, ponieważ oceniają na A, co jest najwyższą oceną na oznaczeniu opon w UE. Na wszystkich oponach sprzedawanych w UE oznaczenie to będzie umieszczone na oponach samochodowych jako etykieta, dlatego jest nazywane etykietą opon UE. Oprócz przyczepności na mokrej nawierzchni i zużycia paliwa hałas zewnętrzny opony jest również wskazany na etykiecie opony. Etykieta opon bardzo ułatwia porównywanie opon, aby mieć pewność, że uzyskasz opony o dobrej ocenie.

Efektywność paliwowa jest związana z oporem toczenia, co oznacza, że ​​nawet w przypadku samochodu elektrycznego lub hybrydowego korzystasz z niskiego oporu toczenia, gdy docierasz z każdym ładunkiem, a tym samym oszczędzasz energię. Zużycie jest również mniejsze przy niskim oporze toczenia, ponieważ opona generuje mniej ciepła podczas toczenia. W przypadku samochodów elektrycznych i hybrydowych będzie to ważne, ponieważ zużycie jest zwykle wyższe zarówno ze względu na większą masę spowodowaną przez ciężkie akumulatory, jak i wyższy moment obrotowy, który powoduje poślizg. Jeśli kupujesz opony do samochodu elektrycznego, upewnij się, że opony są zalecane do tego zastosowania, zanim je kupisz. W takim przypadku możesz również chcieć upewnić się, że opony mają niski poziom hałasu zewnętrznego, ponieważ wysoki poziom hałasu może wpłynąć na komfort jazdy cichego samochodu elektrycznego.

Etykieta opon UE jest bardzo przydatna podczas porównywania opon letnich, jednak jeśli szukasz opon zimowych, przyczepność na mokrej nawierzchni w temperaturach dodatnich lub oszczędność paliwa, gdy są używane poza zalecanym użytkowaniem, mogą nie być reprezentatywne ze względu na ich osiągi w warunkach zimowych. To samo dotyczy hałasu opon. Niestety, nie ma etykiety opon UE specjalnie dedykowanej do opon zimowych, więc powinieneś bardziej polegać na testach opon i innych informacjach. W przypadku opon na każdą pogodę nie jest pewne, na ile można polegać na informacjach dotyczących ogólnych osiągów, ale można przynajmniej zobaczyć, jak dobrze sobie radzą w lecie.

Przyczepność na mokrej nawierzchni w okresie letnim jest ważna, ponieważ warunki na mokrej nawierzchni są bardziej śliskie niż na suchych drogach, dlatego będziesz potrzebować dłuższej drogi hamowania. Jeśli Twoje opony nie radzą sobie dobrze podczas ulewnego deszczu lub na mokrych drogach po deszczu, będziesz mniej bezpieczny podczas jazdy w lecie. Bardziej prawdopodobne będzie również aquaplaning, w którym tracisz kontrolę, ponieważ opony nie są w stanie rozproszyć wody obecnej na powierzchni drogi, powodując utratę kontaktu opon z drogą. Gdy opony się zużywają, ich właściwości będą się zmniejszać, tak że droga hamowania wzrośnie w porównaniu do czasu, gdy były nowe, a także zwiększy się prawdopodobieństwo aquaplaningu.

Więcej informacji na temat opon o dobrej przyczepności na mokrej nawierzchni i niskim zużyciu paliwa można znaleźć na stronie www.nokiantyres.pl

Scroll to Top